Klasa Laser Kai, Regaty Lasera, Kalendarz Lasera, Wyniki Regat Lasera, Zawodnicy lasera, Zawodniczki lasera
Menu

klasa laser kai white logo min

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 

Klasa Laser Radial

laserradial boatKlasa Laser Radial , jest wersją zaprojektowaną z myślą o zawodnikach bardziej zaawansowanych i silniejszych niż w klasie Laser 4.7. Laser Radial jest oficjalną klasą kobiecą  (Laser Standard - męską), ale nie oznacza to, że nie są organizowane zawody dla mężczyzn.

Klasa laser, w wersji radial wykorzystuje nieco krótszą i elastyczniejszą kolumnę masztu niż Standard, ale także, jak w laserze standard, kolumna jest już bez zakrzywienia charakterystycznego dla lasera 4.7. Żagiel Radiala jest zmniejszony o 19% , w stosunku do Standarda, dzięki czemu stanowi jedną z najbardziej uniwersalnych klas regatowych (mężczyzn i kobiet), dla żeglarzy o różnych umiejętnościach.

Optymalne warunki dla sternika klasy laser radial,  to około 60 kilogramów wagi, ale nie oznacza to, że zawodnicy z inną wagą są pozbawieni szansy na sukces. Klasa Laser Radial jest oficjalną klasą olimpijską kobiet, ale jest również chętnie wybierana przez zawodników, w kategoriach Masters, którzy nie maja warunków fizycznych umożliwiających ściganie się na Laserze Standard. Klasa Laser Radial wykorzystywana jest także jako juniorska klasa męska.

Klasa Laser W Wersji Radial

długość
4.20 m
szerokość
1.39 m
zanurzenie
0.80 m
powierzchnia żagla 5.76 m²
waga kadłuba 58.97 kg
max. osób 1-2
poziom trudności
początkujący - expert
poziom regat klubowe - międzynarodowe
optymalna waga 55/72 kg
transport na dachu samochodu

 

Klasa Laser

Od 1971, po targach żeglarskich łódka znana jest pod nazwą i symbolem Lasera i od tamtej pory trwa zdobywanie świata żeglarskiego przez tę klasę. W 1996 roku, klasa laser, w swojej pierwszej wersji, dzisiaj znanej jako Klasa Laser Standard, została olimpijską klasą męską, w żeglarstwie. W 2008, klasa laser ze zmniejszonym żaglem, znana jako Klasa Laser Radial, została oficjalną klasą olimpijską dla kobiet. Obie wersje mają powierzchnię żagla większą od  Klasy Laser 4.7, dlatego właśnie laser, w tej wersji wykorzystywany jest dla żeglarzy rozpoczynających pływanie, jak i przez Masters'ów (żeglarze powyżej 35 roku życia).

Klasa Laser i jej kadłub, w każdej wersji są ze sobą identyczne, ze względu na ścisłe przepisy klasowe, które mają zapewnić żeglarzom czyste współzawodnictwo. Celem tak restrykcyjnych przepisów, które zabraniają modyfikacji klasy laser, jest wynagradzanie dobrego przygotowania fizycznego, umiejętności trymu żagla oraz wypracowanej techniki żeglowania, a nie dobór specjalistycznego i drogiego sprzętu.

Klasa Laser

w dowolnej wersji, używa tego samego kadłuba i takielunku, a jedyne co należy zmienić to kolumna masztu oraz żagiel.

Istnieją jeszcze inne odmiany Lasera, ale o nich więcej na stronie http://brucekirbymarine.org

 Zobacz proces powstawania lasera tutaj vid logo

 

Klasa Laser - Podstawowe Informacje O Laserze

Artykuły opisujące podstawowe elementy, konieczne do żeglowania laserem

Klasa Laser - Elementy Kontroli Żagla

Artykuły opisujące podstawowe elementy pozwalające sterować laserem

Klasa Laser - Podstawowe Manewry

Artykuły opisujące podstawowe manewry pozwalające żeglować laserem

Klasa Laser - Manewry Laserem W Regatach

Artykuły opisujące konieczne manewry, wykonywane laserem podczas regat