Klasa Laser Kai, Regaty Lasera, Kalendarz Lasera, Wyniki Regat Lasera, Zawodnicy lasera, Zawodniczki lasera
Menu

klasa laser kai white logo min

Klasa Laser - Zwrot Przez Rufę I Zaczepianie Szotów

Bardzo częstym problemem przy wykonywaniu zwrotu przez rufę na laserze jest zaczepienie szotóe o róg rufy. Jest to częsty przypadek, zwłaszcza zanim dopbrze opanujemy łódkę, ponieważ jest spowodowany brakiem płynności przy zwrocie. Drugą przyczyną takiej sytuacji jest wykonywanie zwrotu po zbyt ciasnym łuku (zwrot nie jest wystarczająco łagodny). Aby szybko odczepić szoty z rufy wykorzystujemy do tego celu przedłużacz rumpla, wówczas nie wymaga to od nas dużej zmiany pozycji na łódce.

Drugim częstym problemem jest błędne ustawienie obciągacza, który jest tak ważny jak przy zwrocie przez sztag. Gdy obciagacz jest za luźny to lik zewnętrzny żagla będzie poza bomem, a tym samym wymaga od nas szerszego kąta do złapania przez żagiel wiatru z nowej burty,  natomiast gdy obciagacz jest zbyt mocno wybrany, to trudno uniknąć bomu oraz jego zamoczenia w wodzie, po wykonaniu rufy.

Gdy łódka utknie w trakcie zwrotu to nie należy rumplować, tylko poluzować żagiel i odpaść (gdy powtarza się nam taka sytuacja dosyć regularnie to należy poluzować obciągacz).