Klasa Laser Kai, Regaty Lasera, Kalendarz Lasera, Wyniki Regat Lasera, Zawodnicy lasera, Zawodniczki lasera
Menu

klasa laser kai white logo min

Klasa Laser - Icki / Wskaźniki

  W laserze, aby ocenić jakość ustawienia żagla, najlepszym żródłem informacji są wskaźniki - Icki, które pokazując przepływ strugi powietrza, pokazują, czy trym lasera jest poprawny. Oto właściwa reakcja icków, na poprawny trym zagla lasera:

Jesli żagiel lasera jest przebrany, to nawietrzne icki będą fruwać, a zawietrzne wisieć.

Jeśli żagiel lasera jest niedobrany to żagiel będzie flaczał, zawietrzne icki będą fruwać, a nawietrzne nie będą się poruszały.

Jeśli płyniemy laserem pod wiatr, to zawietrzne icki powinny być cały czas w pozycji poziomej. Nawietrzne icki powinny poruszać się okazyjnie, przy szukaniu prędkości i siły ciągu.

Przy wiatrach półpełnych, oba icki na żaglu lasera, powinny sporadycznie przyjmowac pozycję poziomą, ale powinno się zwracać uwagę przede wszystkim na icki zawietrzne.

Nowoczesne techniki żeglowania laserem z wiatrem, skupiają się na wielu zmianach kierunków, w celu łapania fal. Generalnie szybciej żegluje się fałszywym baksztagiem (sailing by the lee), czyli wtedy, gdy przepływ strugi powietrza na żaglu lasera, odbywa się z liku wolnego, w kierunku masztu. Pływanie taką techniką, możliwe jest przede wszystkim przy baksztagach. Najlepszym wskaźnikiem kierunku strugi, są icki, które wskazują czy wiatr płynie od masztu, czy też od liku wolnego.